Řádný summit šéfů států a vlád zemí Evropské unie se v důsledku rozhodnutí britských voličů o odchodu z unie ve čtvrtečním referendu prakticky zúží příští týden na jediný den. Osmadvacítka se sejde v úterý odpoledne. Ve středu se neformálně sejdou zástupci 27 zemí, tedy bez Británie. Vyplývá to z harmonogramu akcí naplánovaných na příští týden předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem.

Podle programu čeká Tuska v úterý nejprve setkání s českým premiérem Bohuslavem Sobotkou jakožto předsedou skupiny zemí visegrádské čtyřky (ČR, Polsko, Slovensko a Maďarsko). Sérii schůzek pak uzavře jednáním s nizozemským premiérem Markem Ruttem, jehož země nyní předsedá EU. Poté začne pravidelná vrcholná schůzka osmadvacítky.

Na středu, kdy měl summit pokračovat, je v Tuskově diáři už jen informace o neformálním setkání 27 hlav států a vlád. Půjde tak o první vrcholné setkání členských států EU po britském referendu, na kterém už podle všeho pro britského premiéra Davida Camerona nebude místo.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner