Obnovení účinných hraničních kontrol není snadné rozhodnutí, ale jiná možnost není. Po setkání s rakouským kancléřem Wernerem Faymannem to ve Vídni řekl předseda Evropské rady Donald Tusk. Jak řekl, tuto „obtížnou pravdu“ by měly přijmout všechny státy Evropské unie. O zavádění hraničních kontrol musejí podle Tuska jednat všechny státy osmadvacítky, jinak v unii hrozí krize důvěry.

Tusk do Vídně přijel nedlouho poté, co se pětice zemí (vedle Rakouska i Chorvatsko, Makedonie, Slovinsko a Srbsko) dohodla na posílení hraničních kontrol. Jejich rozhodnutí způsobilo, že se migranti začali hromadit v Řecku. Atény na schůzce přítomny nebyly.

Podle Tuska je pochopitelné, že vzhledem k náporu imigrantů v Rakousku se zvyšuje frustrace. „Ale přesně v takové chvíli, jako je tato, musíme zachovat klid,“ řekl Tusk.

Předseda Evropské rady dodal, že Unie by měla přistupovat koordinovaně nejen k otázce hraničních kontrol, ale i k humanitárním důsledkům svých rozhodnutí. „Země, kterou musíme obzvlášť podpořit, je Řecko,“ poznamenal Tusk.

Od Turecka, odkud míří většina uprchlíků dál do Evropy, Tusk očekává intenzivnější spolupráci. „O tom budu jednat během návštěvy Turecka ve čtvrtek a v pátek,“ řekl Tusk.

ČTK

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner