Znepokojení z některých kroků a postojů nové americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa dávali dnes podle maltského premiéra Josepha Muscata v diskuzi najevo šéfové států a vlád Evropské unie. Předseda unijních summitů Donald Tusk nicméně nemá pochyby o tom, že pro premiéry a prezidenty osmadvacítky je ochrana dobrých vztahů Evropy a USA před jejich nepřáteli i nadále nejvyšší politickou prioritou.

„Nebyl to pocit antiamerikanismu. Cítíme, že se musíme ve vztahu se Spojenými státy angažovat stejně jako dříve. Musíme ale také ukázat, že nezůstaneme potichu, půjde-li o naše principy,“ poznamenal Muscat, premiér nynější předsednické země unie. EU bude podle něj jednoznačná a hlasitá ve chvíli, kdy budou její principy pošlapávány.

Diskuze o budoucnosti euroatlantických vztahů po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu sice nebyla oficiálně na programu dnešního neformálního summitu EU na Maltě, lídři se však tématu věnovali u pracovního oběda. Chtěli především slyšet informaci o setkání britské premiérky Theresy Mayové s novým šéfem americké administrativy, který dosud vůči Evropské unii dával najevo především výraznou nedůvěru a skepsi. S velkou pravděpodobností jsou například mrtvá jednání o rozsáhlé obchodní a investiční dohodě známé jako TTIP.

Podle německé kancléřky Angely Merkelové, která s Trumpem hovořila telefonicky, panuje ale mezi unijními lídry shoda na potřebě udržení dobrých vztahů se Spojenými státy všude, kde to bude možné.

Vývoj v USA a podoba role, kterou si nyní na světové scéně Washington vybere, podle maltského premiéra Muscata přímo ovlivní evropskou roli a postavení. To však podle něj bude téma pro podvečerní neformální diskuzi šéfů států a vlád 27 zemí unie – bez britské premiérky – o budoucnosti EU po brexitu, tedy britském odchodu z bloku.

Šéf Evropské rady Tusk podotkl, že přes rozdílné temperamenty a přístupy mají podle jeho názoru evropští lídři jeden společný zájem – chránit evropskou důstojnost. „Myslím, že pokud jde o to základní, mám plnou podporu ohledně toho, jaké jsou skutečné evropské výzvy,“ poznamenal někdejší polský premiér. V dopise, kterým před několika dny státníky na Maltu pozval, v zásadě srovnal kroky nové americké administrativy s výzvami, jaké představuje asertivní chování Číny, agresivní Rusko či Islámský stát a nejistota a chaos na Blízkém východě. „Změna ve Washingtonu staví EU do složité situace,“ napsal Tusk.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner