Valletta/Brusel 31. března (zpravodaj ČTK) – Předseda Evropské rady Donald Tusk dnes nabídne zemím EU svou představu souboru politických vodítek a pokynů pro nadcházející jednání s Británií o jejím odchodu z bloku. Učiní tak na Maltě, která je nyní předsednickou zemí unie, společně s maltským premiérem Josephem Muscatem.

Tusk tak splní svůj starší slib, že svou představu mantinelů pro rozsáhlá a dosud nikdy neuskutečněná jednání nabídne do 48 hodin od chvíle, kdy Británie formálně oznámí svůj záměr odejít. To se stalo ve středu, kdy Tusk obdržel příslušný dopis britské premiérky Theresy Mayové.

Londýn si dal se spuštěním dvouletého vyjednávání o podobě takzvaného brexitu načas. Velvyslanec při EU Tim Barrow dopis předal až devět měsíců poté, co o odchodu britští občané rozhodli v referendu.

O Tuskově dnešním návrhu budou nyní měsíc vyjednávat hlavní města ostatních 27 států EU. Dokument shrnující obecné zásady, kterých se bude EU při jednání držet a které mají vyjadřovat společný zájem Evropské unie a členských zemí, bude muset být jednomyslně potvrzen na mimořádném summitu 29. dubna.

Na jeho základě pak Evropská komise okamžitě vypracuje a nejspíš už o čtyři dny později schválí konkrétní doporučení k začátku jednání. Členským státům ke schválení – už jen kvalifikovanou většinou – nabídne také soubor směrnic pro rozhovory, tedy konkrétní mandát pro vyjednávací tým někdejšího eurokomisaře Michela Barniera.

Jednání mohou být nejvýše dvouletá, neshodnou-li se všechny země na jejich prodloužení.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner