San Francisco 7. dubna (ČTK) – Firma provozující sociální síť Twitter zažalovala Spojené státy poté, co ji údajně jejich vláda nutila vydat uživatelská data k účtu, na kterém se objevuje kritika prezidenta Donalda Trumpa. Podle dnešních informací světových agentur to vyplývá z dokumentů, které firma ve čtvrtek místního času podala u soudu v San Francisku.

Ministerstvo vnitřní bezpečnosti údajně po Twitteru v polovině března požadovalo, aby mu vydal informace o účtu @ALT_uscis založeném na konci ledna. Jeho prostřednictvím vyzývá neznámý uživatel či uživatelé například k odporu k Trumpově migrační politice.

Příspěvky anonyma jsou často v humorném duchu. Podle agentury Reuters by za účtem mohl být někdo ze zaměstnanců federálního imigračního úřadu.

Twitter data ministerstvu vydat nehodlá a postup vlády považuje za protiprávní útok na svobodu projevu, stojí podle agentur v žalobním spisu.

Po oznámení podání žaloby na Trumpovu administrativu se na twitterovém účtu @ALT_uscis objevil výňatek z americké ústavy, který hovoří o svobodě slova. Během několika hodin účtu přibylo také téměř 30.000 sledujících.

Ministerstvo vnitřní bezpečnosti ani ministerstvo spravedlnosti, které obvykle vládu v soudních sporech zastupuje, podle agentur AFP a Reuters na žádosti o komentář nereagovaly.

Sám americký prezident Donald Trump má twitter jako sociální síť ve velké oblibě. Na svém účtu @realDonaldTrump se často vyjadřuje k nejrůznějším tématům.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner