U Čáslavi na Kutnohorsku hoří od půlnoci skládka komunálního odpadu. Na místě zasahují desítky hasičů a vrtulník. Hoří na ploše 100 krát 250 metrů, zplodiny díky příznivému počasí neohrožují obyvatele, uvedl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.

„Jde o skládku komunálního odpadu několik set metrů západně od Čáslavi. V tento okamžik tam zasahuje 11 jednotek požární ochrany,“ uvedl Gabriel. Na místě je podle jeho odhadu kolem 60 profesionálních i dobrovolných hasičů. Oheň ještě nemají pod kontrolou, ale lze čekat, že se tak brzy stane. Hašení potrvá podle mluvčího zřejmě delší dobu.

„Byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu, to znamená, že je to svým rozsahem a úrovní řízení složitější zásah než naprostá většina, kterou řešíme,“ uvedl Gabriel. Hasiči rozeznávají čtyři poplachové stupně. Nejzávažnější je čtvrtý, který bývá vyhlašován jen při mimořádných situacích.

Na místě je podle Gabriela chemická laboratoř z Kamenice, která měří zplodiny uniklé do ovzduší. Vzhledem k příznivé meteorologické situaci a tomu, že vítr nefouká směrem na město, není podle mluvčího ohroženo obyvatelstvo.

Podle místních nejde zdaleka o první požár na čáslavské skládce. Gabriel uvedl, že jde o chronický problém všech skládek, protože popelářské vozy mohou snadno přivézt zbytky něčeho žhavého, třeba nedopalek cigarety. „Je to úděl toho, že se hromada odpadu soustřeďuje na jednom místě,“ podotkl. Příčinu dnešního požáru ale hasiči zatím neznají.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner