Italská pobřežní stráž spolu s posádkami humanitárních plavidel zachránila dnes u libyjského pobřeží přes 1300 migrantů. Počet běženců naloděných záchranáři z vratkých člunů na cestě z Libye do Itálie tak od středy vzrostl na 3050. Informovala o tom agentura AFP.

Přes 1300 lidí bylo dnes zachráněno ze 13 provizorních plavidel loděmi humanitárních organizací a italskou pobřežní stráží. „Je to už naše noční můra. V tuto chvíli už máme totiž přeplněné kapacity,“ uvedl na twitteru Ed Taylor z organizace Lékaři bez hranic, na jejichž lodi Aquarius připravené pro asi 400 lidí mají dnes večer již 785 migrantů.

Jen v lednu připlulo přes Středozemní moře z Afriky do Itálie podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) přes 5000 migrantů, za celý loňských rok jich bylo na 181.500.

Právě dnes se na Maltě konal summit Evropské unie, na němž se lídři dohodli na krocích, jimiž chtějí zastavit příliv migrantů z Libye do Itálie. Základem jejich plánu je podpora libyjské pobřežní stráže a vracení migrantů přímo z Libye do zemí jejich původu. Problémem je ale chaos v Libyi, jejíž mezinárodně uznávaná vláda nemá pod kontrolou situaci v zemi.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner