Tripolis 8. července (ČTK) – U libyjských břehů se dnes potopil gumový člun s migranty. Zachránit se podařilo 85 lidí, včetně 18 žen. Dalších 35 lidí se pohřešuje, mezi nimi i sedm dětí. Uvedla to dnes libyjská pobřežní stráž, která se odvolává na zachráněné.

Pomoc migrantům v nouzi poskytly lodě místních rybářů, kteří povolali vysílačkami na pomoc i stráž. Neštěstí se stalo asi 60 kilometrů východně od metropole Tripolisu.

Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) tento týden uvedla, že od začátku letošního roku do Evropy přes Středozemní moře dorazilo už více než 100.000 migrantů. Na cestě za lepším životem v Evropě ale také 2247 osob zahynulo nebo zmizelo.

Naprostá většina migrantů – více než 85.000 – se na nebezpečnou cestu přes Středozemní moře vydala ze severoafrických břehů a dorazila do Itálie. Kolem 9300 lidí překonalo Egejské moře a na evropskou pevninu vkročilo v Řecku. Asi 6500 migrantů se dostalo ze severu Afriky do Španělska – ať už po moři, nebo přes španělské enklávy Ceuta a Melilla na severu Afriky.

Ve srovnání s loňským rokem je počet příchozích migrantů méně než poloviční. Od 1. ledna do 3. července loňského roku totiž Středozemní moře překonalo a do Evropy se dostalo přes 231.000 migrantů.

Po loňském uzavření takzvané balkánské stezky, která vedla z Turecka přes Řecko a země západního Balkánu do střední Evropy, je teď hlavní vstupní branou migrantů do Evropy právě Itálie. V posledních dnech Řím vyzval další členské země Evropské unie, aby mu s náporem imigrantů pomohly.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner