Nejméně 20 migrantů snažících se dostat přes Středozemní moře z Afriky do Evropy se dnes utopilo u libyjského pobřeží. Oznámila to agentura Reuters. Podle agentury DPA se později v nouzové situaci ocitla soukromá loď německé záchranné organizace. Na nebezpečné migrační cestě přes Středozemní moře už letos přišlo o život mnoho stovek lidí.

Fotograf agentury Darrin Zammit Lupi, který je na palubě záchranné lodi Phoenix, ráno informoval, že viděl dvacet těl, když posádka jeho plavidla pomáhala jednomu člunu s migranty.

Odpoledne pak Pauline Schmidtová, mluvčí organizace Iuventa Jugend Rettet, informovala DPA, že loď organizace je ve Středozemním moři zcela neovladatelná kvůli velkému množství lidí na palubě. „Navíc se zhoršuje počasí a v naší blízkosti se na člunech nachází přibližně 400 osob, většinou žen a dětí, bez záchranných vest,“ uvedla.

Loď Iuventa vyslala do Námořního záchranného a koordinačního centra (MRCC) v Římě nouzový signál. „Když nepřijde pomoc, ty lidi ztratíme,“ upozornil kapitán plavidla Kai Kaltegärtner.

Zejména z Libye směřuje v poslední době stále více běženců k evropským a hlavně italským břehům. Podle odhadů Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) už letos do Itálie dorazilo na 27.000 migrantů, zatímco do Španělska pouze 1510.

Velký počet ohrožených uprchlíků se podařilo zachránit, jen v pátek jich bylo při 19 operacích dopraveno do bezpečí 2074. Podle odhadů mezinárodních organizací ale od začátku roku přišlo o život na osm set lidí, kteří se vydali v touze za lepším životem touto cestou.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner