Kyjev 23. dubna (ČTK) – Nejméně jeden člen pozorovatelské mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) zahynul během kontrolní mise na východě Ukrajiny ovládaném proruskými separatisty. Hlídkový vůz najel u obce Pryšyb nedaleko Luhansku na minu a vybuchl, oznámila OBSE.

Podle ruských a ukrajinských médií zahynul příslušník Speciální monitorovací mise OBSE, jež má v Donbasu dohlížet na klid zbraní, který oběma bojujícím stranám ukládají minské mírové dohody. K explozi došlo při jedné z kontrolních cest automobilem na trase mezi městy Slovjanoserbsk a Sokilnyky.

Výbuch rovněž jednoho člena mise zranil, o jeho stavu ale není nic známo. O totožnosti obětí ani o jejich národnosti luhanské úřady ani OBSE zatím nevydaly žádnou zprávu.

Členy monitorovací mise v Donbasu jsou neozbrojení civilisté a zástupci členských států OBSE. Úřadovny mise jsou v Luhansku a Doněcku ovládaných proruskými radikály, hlavní sídlo má mise v Kyjevě. Tým kontrolorů, vytvořený v roce 2014, má asi 800 příslušníků z víc než 40 členských zemí OBSE včetně České republiky.

Povstalecké úřady vydaly po incidentu v Luhansku prohlášení, podle něhož se automobil mise „odchýlil od stanovené trasy, což mandát mise zakazuje“. Povstalecká „Luhanská lidová republika“ podle prohlášení doufá, že mezinárodní organizace incident „reálně posoudí“.

Zpráva nepřímo z odpovědnosti za výbuch obviňuje ukrajinské ozbrojené síly. „Nejednou jsme mezinárodní pozorovatele varovali před možnými provokacemi ze strany ukrajinské armády a o aktivitách diverzních a výzvědných skupin poblíž linie příměří,“ uvádí se ve zprávě luhanských povstalců.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner