Učitelé sdružení v Pedagogické komoře organizují petici, ve které vyzývají poslance, aby zabránili schválení učitelského kariérního řádu. Podle nich přinese řadu problémů, které nepůjdou opravit případnou novelou. Pozitiva návrhu jsou podle nich sporná, a chtěli by proto v příštích dvou letech připravit nový kariérní řád. Petice navazuje na výzvu 7300 učitelů senátorům, kteří ji zčásti vyslyšeli a vrátili návrh zákona se změnami poslancům. ČTK o tom dnes informoval zakladatel komory Radek Sarközi.

Předložený kariérní řád podle Pedagogické komory, která má na facebooku kolem 3300 členů, není motivační a nepřináší vyšší ohodnocení učitelů. „Od září 2017 přejde 95 procent učitelů automaticky do druhého kariérního stupně, a to bez jakéhokoliv navýšení platu v souvislosti s kariérním systémem. Naopak všichni učitelé, kteří učí méně než dva roky, spadnou do prvního kariérního stupně, bude jim přidělen uvádějící učitel a začne jim adaptační období v délce jeden až dva roky,“ upozorňují učitelé.

Pedagogům se nelíbí, že navrhovaný kariérní řád přinese množství nové administrativy. Projekt Národního institutu pro další vzdělávání, který má kariérní řád organizačně zajistit, se jim zdá být moc drahý. Pokud by Sněmovna novelu přijala, odmítnou se do kariérního systému zapojit. Žádají snížení administrativy, přidání peněz do školství a skokové navýšení tarifních platů, osobních příplatků a odměn.

Sdružení Pedagogická komora vzniklo letos na jaře a hlásí se k němu část z přibližně 153.000 učitelů, kteří ve školách působí. Jejich předchozí výzvu k zamítnutí kariérního řádu Senát nevyslyšel, ale vyhověl některým pozměňovacích návrhům, které Pedagogická komora prosazovala. Na konci května tak novelu vrátil do Sněmovny. Ta může vrácenou novelu projednávat nejdříve na své další schůzi, která by měla začít 27. června.

V rámci zavedení učitelského kariérního řádu Senát navrhl zvýšit příplatky třídním učitelům. Měli by dostávat 3000 korun měsíčně, tedy dvojnásobek částky schválené předtím Sněmovnou. Finančně by si měli polepšit pedagogové vykonávající některé specializované činnosti, které by ale měly být zredukovány. Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) navrhované změny odmítla vzhledem k tomu, že navýšení není finančně zajištěno.

Valachová v květnu podala demisi a měla odejít z funkce poslední květnový den. Poté ale oznámila, že chce obhájit kariérní řád učitelů ve Sněmovně a dokončit práci na novele, kterou senátoři vrátili.

Kariérní řád učitelů počítá s tím, že pedagogové budou zařazeni do tří stupňů od začínajících přes samostatné po vynikající. Podle zařazení budou odměňováni. Každý začínající učitel bude muset absolvovat dvouleté adaptační období, zakončené atestačním řízením ve škole, kde bude působit. Pomáhat by mu měl takzvaný uvádějící učitel za příplatek 3000 korun měsíčně, nebo 1500 korun při sníženém úvazku.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner