Praha 11. května (ČTK) Pražský městský soud dnes odročil jednání o přípustnosti vydání údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina do USA či Ruska na 30. května. Mužův obhájce totiž vznesl na začátku zasedání námitku, že neobdržel příslušný návrh na vydání do Spojených států. Soud zasedal z bezpečnostních důvodů přímo v pankrácké věznici, kde je Nikulin od podzimu ve vazbě.

Devětadvacetiletého Nikulina přišli do vězení podpořit rodiče, zasedání se zúčastnil také ruský konzul. Subtilního, velmi mladě vyhlížejícího muže v džínách a mikině s kapucí přivedla do jednací síně eskorta. Při jednání řekl jediné slovo „da“ jako potvrzení toho, že bere na vědomí odročení.

Spojené státy viní Nikulina z útoku na profesní síť Linkedin. Rusko na něj vydalo zatykač kvůli internetové krádeži v řádu desítek tisíc korun. Česká policie muže zadržela loni v říjnu v pražském hotelu, o jeho vydání následně požádaly oba státy ve stejný den.

„Klient se necítí vinen ani jedním ze skutků. Odmítá, že by byl hacker. S počítačem nikdy nedělal, a pokud vím, tak je vyučený automechanik. Jeho jedinou zálibou byly automobily,“ řekl novinářům Nikulinův právník Martin Sadílek, podle něhož obvinění vycházejí pouze z tvrzení agentů FBI.

Českou vazbu Nikulin podle obhájce velmi špatně snáší, především kvůli zostřeným bezpečnostním opatřením. Vydán nechce být ani do jedné z obou zemí, nicméně přednost dává Rusku  mimo jiné proto, že tam má malou dceru. „Je ruským státním občanem, ovládá ruštinu. Bezpochyby se snáz obhájí ve své domovině,“ podotkl Sadílek.

Vydání do Ruska by pro Nikulina bylo výhodnější, hrozí mu tam nižší trest. V názoru na to, na kolik let by mohl jít do vězení v USA, se státní zastupitelství a obhajoba neshodují. Státní zástupkyně Renáta Rychnovská v návrhu na vydání píše, že za každý z daných trestných činů hrozí ve Spojených státech maximálně desetileté odnětí svobody. Právník ale namítá, že se tyto tresty dají sčítat, a klientovi by tak reálně hrozilo až 54 let za mřížemi. V Rusku by Nikulin mohl podle Sadílka dostat maximálně osmiletý trest.

Nikulin tvrdí, že po zatčení v Česku jej agenti FBI žádali, aby se přiznal k proniknutí do elektronické pošty neúspěšné prezidentské kandidátky Hillary Clintonové na příkaz ruského prezidenta Vladimira Putina. Muž to uvedl v dopise, který jeho advokát zaslal ruskojazyčné televizi Nastojaščeje vremja (Současnost). Za přiznání mu údajně nabídli, že po jeho vydání do USA stáhnou všechna obvinění a dají mu byt, peníze a americké občanství. Nikulin to odmítl.

Při výsleších byl údajně podrobně dotazován na známosti se synem šéfa ruského ropného koncernu Lukoil, s dcerou ruského ministra obrany či s Putinovým mluvčím. Otázky zřejmě souvisely s fotografiemi, kterými se Nikulin dříve chlubil na sociálních sítích.

Televize připomněla, že Nikulin nebyl přímo obviněn z hackerských útoků na Demokratickou stranu či jiného možného vměšování Ruska do amerických prezidentských voleb. Avšak podle listu The Guardian mohl být zapleten do útoku na server, který využíval k domlouvání schůzek bývalý demokratický kandidát na starostu New Yorku Anthony Weiner, jenž po skandálu rezignoval na křeslo v Kongresu USA. Jeho manželka Huma Abedinová roky pracovala ve službách Clintonové.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner