Londýn/Berlín/Praha 25. května (ČTK) – Předpokládaný sebevražedný atentátník z britského Manchesteru Salman Abedi (v arabském přepisu Salmán Abádí) přiletěl do tohoto města 18. května z německého Düsseldorfu, kam přicestoval z Libye přes Prahu. Informoval o tom německý list Der Tagesspiegel s odvoláním na německé bezpečnostní zdroje. Česká kontrarozvědka – Bezpečnostní informační služba (BIS) – se těmito informacemi podle svého mluvčího Ladislava Štichy zabývá v prioritním režimu; více mluvčí nechtěl záležitost kvůli vyšetřování v Británii komentovat.

Německé úřady podle Der Tagesspiegel vyšetřují, zda Abedi měl vazby na německé extremisty. Není jasné, jak dlouho v Německu pobýval a jestli se zde s někým setkal, uvádí deník. V Düsseldorfu, kde byl jen čtyři dny před pondělním útokem, mohl podle listu také pouze přestupovat a celou dobu se zdržovat v tranzitním prostoru letiště.

„Bezpečnostní informační služba se těmito závažnými informacemi zabývá v prioritním režimu. Jsme v intenzivním kontaktu se zahraničními partnery a sdílíme s nimi veškeré informace,“ řekl dnes ČTK Šticha. „Informováni budou průběžně i zákonem jmenovaní adresáti našich zpravodajských informací,“ dodal. Blíže se k případu nechtěl vyjadřovat s odkazem na jeho citlivost. BIS podle něj nechce ohrozit práci svých britských kolegů.

Kolem pohybu Abediho je řada nejasností. Zatím není zřejmé, co přesně dělal před atentátem v Libyi, odkud pochází jeho rodina. Bezpečnostní činitelé nyní pátrají, zda se v této severoafrické zemi nesetkal s příbuznými nebo osobami z takzvaného Islámského státu, který se k útoku v Manchesteru přihlásil. Prověřuje se také, z jakého letiště Abedi odcestoval do české metropole.

Při pondělním sebevražedném útoku v Manchesteru zahynulo vedle atentátníka 22 osob a téměř 60 lidí utrpělo zranění – řada z nich je v kritickém stavu.

Podle zpravodajského serveru stanice Sky News měl Abedi vazby na manchesterskou buňku teroristické organizace Islámský stát (IS) a dobře se znal s jedním z nejaktivnějších místních náborářů IS Raphaelem Hosteym. Server se odvolává na zdroje z protiteroristických úřadů.

Abedi podle Sky News vyrůstal ve stejném bytovém komplexu jako skupina mladých mužů, kteří se vzájemně radikalizovali. Někteří z nich odjeli do Iráku a Sýrie bojovat na straně IS. S Hosteym, který údajně financoval mnoho rekrutů IS, navštěvoval Abedi stejnou mešitu. Hostey byl patrně zabit loni v Sýrii, uvádí Sky News.

Server také přinesl záběry z bezpečnostní kamery v obchodním domě v Manchesteru, na nichž je podle něj zachycen Abedi minulý pátek krátce poté, co si koupil batoh použitý při útoku.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner