Německý Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) zřejmě v minulosti pochybil při rozhodování o mnoha žádostech o azyl. Naznačují to alespoň výsledky kontroly, která začala kvůli případu německého vojáka Franca A., jenž chtěl zřejmě spáchat teroristický útok a nechal se registrovat jako uprchlík. Spoluzodpovědnost za pochybení na sebe dnes vzal bývalý šéf úřadu Frank-Jürgen Weise.

Pravicový radikál Franco A., který je nyní spolu s dalším vojákem ve vazbě, plánoval podle vyšetřovatelů teroristický útok. Aby ho posléze mohl svalit na běžence, nechal se už na konci roku 2015 v Německu registrovat jako syrský uprchlík, aniž úřady jeho podvod a dvojí život odhalily. Franco A. dokonce pravidelně inkasoval finanční podporu.

Tvrdá kritika kvůli případu dolehla jak na vedení armády, tak na Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky, který se rozhodl nechat přezkoumat 2000 azylových řízení, aby se ukázalo, jestli v případě německého vojáka šlo o jednorázovou chybu, nebo jestli existují systematické nedostatky v procesu vyřizování žádostí o azyl. Po přezkoumání poloviny řízení se podle německých médií ukázaly chyby v 10 až 15 procentech případů.

„Staly se závažné chyby. Za to musím nést zodpovědnost i já,“ řekl dnes listu Süddeutsche Zeitung někdejší šéf migračního úřadu Weise. Bylo podle něj od začátku jasné, že rychlé proškolení mnoha nových zaměstnanců, kteří měli v uplynulých letech zvládnout příchod obrovského množství běženců, bude na úkor kvalitě. Alternativou k tomu bylo podle Weiseho mít stále se zpožďující azylová řízení.

Do Německa přišlo v letech 2015 a 2016 téměř 1,2 milionu běženců. Letos jich přichází zhruba 15 tisíc měsíčně, díky čemuž se podařilo výrazně snížit počet dosud nevyřízených žádostí o azyl. I tak jich ke konci dubna bylo 232.493.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner