Ukrajinský prezident Petro Porošenko podepsal nedávno přijatý zákon umožňující vládě v Kyjevu uvalit na Rusko obchodní embargo. Kyjev se chystá uzavřít ukrajinské hranice před dovozem ruské vodky, cigaret a masa, předpovídají ukrajinská a ruská média.

Ukrajinské sankce jsou odpovědí na rozhodnutí Moskvy pozastavit od 1. ledna 2016 dohodu o volném obchodu s Ukrajinou. Ve stejný den vstoupí také v platnost ukrajinská dohoda o volném obchodu s Evropskou unií.

Ukrajinské ministerstvo obchodu vypracovalo návrh, který v odvetě počítá s uvalením dovozního cla na ruské zboží od 2. ledna i s částečným zákazem jeho dovozu. Zákaz se má podle návrhu vztahovat na dovoz masa, ryb, některých mléčných výrobků, kávy, čaje, cukrovinek, pekárenských výrobků, dětské výživy, těstovin, piva, lihu, vodky, krmiva pro psy, domácí chemie a cigaret z Ruska.

Ukrajinci jsou podle Porošenka připraveni snášet případné hospodářské ztráty jako cenu za svou svobodu a nezávislost.

Ukrajinská vláda přesto očekává mírný hospodářský růst v posledním čtvrtletí letošního roku a zvýšení hrubého domácího produktu v příštím roce o dvě procenta, rovněž tak i snížení míry inflace z letošních přibližně 45 na 12 procent. „Mám být odvolán snad za to, že už nezávisíme na ruském plynu? Nebo za to, že jsme zavedli sankce proti Rusku?“ prohlásil Jaceňuk na úterní tiskové konferenci na dotaz ohledně svého případného odvolání z čela vlády. Takový krok by podle šéfa kabinetu vedl k rozpadu vládní koalice.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner