Podle úřadu francouzského prezidenta se nejvyšší představitelé Ukrajiny, Francie, Německa a Ruska dnes domluvili, že budou prosazovat příměří na východě Ukrajiny. K tomuto závěru dospěli během telefonické konference, jejímž programem bylo zhodnocení plnění mírových dohod na proruském východě Ukrajiny.

Konzultace proběhla v tzv. normandském formátu, jak se podobná rokování o Ukrajině označují od června minulého roku. Během oslav vylodění spojenců za druhé světové války ve francouzské Normandii spolu Putin, Hollande, Merkelová a Porošenko  hovořili o ukrajinské krizi úplně poprvé.

Prezidenti a kancléřka spolu během telekonference hovořili také o přípravách místních voleb v Donbasu, které se mají konat začátkem roku 2016.

Na Ukrajině sice nyní platí vánoční příměří, navzdory tomu ale přišli o víkendu o život dva lidé. Podle ukrajinské armády pokračovaly boje v sobotu a v neděli severně od Doněcku, na nejcitlivějším místě asi 500 kilometrů dlouhé frontové linie.

Na východě Ukrajiny se bojuje od dubna 2014 a příměří byla s větším či menším úspěchem vyhlášena už třikrát. Během bojů zahynulo 9000 lidí, zhruba dva miliony dalších musely opustit svá obydlí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner