Ukrajinské ministerstvo zahraničí se protestní nótou ohradilo proti cestě ruského prezidenta Vladimira Putina na Krym. Informovala o tom agentura TASS.

„Ukrajinská strana považuje tuto návštěvu i další takzvané návštěvy ruských představitelů trvale okupované Autonomní republiky Krym a města Sevastopolu za vážné porušení státní suverenity a územní celistvosti Ukrajiny,“ stojí v ukrajinské nótě.

Ruský prezident v Sevastopolu mimo jiné navštívil objekt nové školy pro 1000 žáků, prohlédl si expozici věnovanou zaniklému antickému městu Chersonésos a v památníku 35. baterie uctil obránce Sevastopolu v druhé světové válce.

Putin Krym navštěvuje zhruba jednou ročně od anexe tohoto území Ruskem, loni byl na Krymu dokonce dvakrát. V srpnu přijel po nepokojích v Simferopolu. V říjnu se v krymské Jaltě zúčastnil regionálního fóra Všeruské lidové fronty, což je celostátní sdružení řízené hlavní vládní stranou Jednotné Rusko. I tehdy se Ukrajina proti jeho cestě ohradila.

Ruští představitelé už mnohokrát zopakovali, že Krym je ruským územím a že o tom nehodlají debatovat, napsala agentura TASS.

Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov v březnu 2014 po spěšně zorganizovaném referendu. Začlenění Krymu do Ruské federace drtivá většina států neuznala.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner