Rusko vyhostilo ukrajinského diplomata, který pracoval na konzulátu v Petrohradě. Oznámila to dnes ruská agentura RIA Novosti s odvoláním na zdroj z ruského ministerstva zahraničí. Krok je odvetou za vyhoštění ruského diplomatického pracovníka, který působil na ruském konzulátu v jihoruské Oděse.

O příčinách diplomatického incidentu se Kyjev ani Moskva nezmiňují. Podle ruských médií byl ruský diplomat vyhoštěn z Ukrajiny v polovině července.

Křehké příměří neznamená konec sporů

Výměna nepřátelských gest potvrzuje kritickou úroveň vztahů obou států od převratu na Ukrajině loni v únoru, v němž byl svržen proruský prezident Viktor Janukovyč. Březnová anexe Krymu a vzpoura proruských radikálů v Donbasu mrazivé rusko-ukrajinské vztahy jen dál vyhrotila.

Zpráva o vyhoštění diplomatů se objevila v době, kdy na frontové linii v Donbasu trvá křehké příměří, nad jehož dodržováním dohlížejí kromě evropských kontrolorů i zmocněnci Ruska a Ukrajiny. Klid zbraní, který platí od dnešního rána, zatím obě znepřátelené strany dodržují.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner