Ukrajina zažalovala Rusko u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku kvůli únosům osiřelých dětí z Donbasu na východě Ukrajiny poté, co zde v dubnu 2014 vypuklo povstání proruských separatistů proti nové prozápadní vládě v Kyjevě. Konflikt si za tři roky vyžádal více než 10.000 mrtvých. Podle ukrajinské žaloby Rusové odváželi osiřelé děti do Ruska. Moskva oficiálně jakékoliv zapojení do konfliktu na východě Ukrajiny popírá.

„Žaloba obsahuje více než stovku svědeckých výpovědí a velké množství dokumentů,“ oznámil dnes ukrajinský ministr spravedlnosti Pavlo Petrenko v televizi. Podle ministra jde o druhou žalobu na Rusko ve Štrasburku; předchozí se týkala porušování lidských práv na anektovaném Krymu.

Zmocněnec ruského prezidenta pro práva dětí Pavel Astachov v létě 2014 ukrajinské obviňování z „únosů dětí“ důrazně odmítal a zdůrazňoval, že Rusko poskytlo útočiště nezletilým uprchlíkům, aby je zachránilo před boji; v ruských nemocnicích se tou dobou léčily desítky zraněných ukrajinských dětí.

Podle ruské televize NTV podal Kyjev na Rusko ve Štrasburku pět žalob kvůli připojení Krymu a konfliktu v Donbasu.

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu letos v dubnu částečně vyhověl žádosti Ukrajiny o předběžné opatření vůči Rusku kvůli diskriminaci menšin, když vyzval Moskvu, aby nediskriminovala krymské Tatary a neodpírala zákonná práva krymským Ukrajincům. Žádosti Kyjeva o předběžné opatření vůči Rusku za financování terorismu, kterého se podle žalující strany Moskva dopouští podporou východoukrajinských separatistů, soud nevyhověl. Ve zdůvodnění uvedl, že Ukrajina musí nejprve řádně předložit potřebné důkazy o záměrném ruském vměšování a o účelnosti požadovaného předběžného opatření.

Ukrajina se v Haagu u nejvyšší soudní instance OSN domáhá odsouzení Ruska za podporu, kterou údajně poskytuje od dubna 2014 proruským radikálům v Donbasu v jejich boji proti centrální vládě v Kyjevě.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner