Ukrajinská tajná policie SBU dnes v Kyjevě zadržela bývalého gruzínského prezidenta a oděského gubernátora Michaila Saakašviliho. S odkazem na jednoho z obhájců gruzínského politika o tom informovala agentura Unian. SBU ráno v bytě politika zahájila razii. Podle zdroje agentury Unian se vyšetřování týká financování protivládních mítinků, které politik na Ukrajině organizoval.

Saakašvili se na Ukrajině začal politicky angažovat v roce 2015 na pozvání ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, který mu svěřil úřad gubernátora významné Oděské oblasti. Vztahy obou politiků se však následně prudce zhoršily. Saakašvili ukrajinského prezidenta obviňuje z váhavého potírání korupce a z klientelismu. Spor vyvrcholil letos v létě, kdy Porošenko Saakašvilimu, který tou dobou pobýval v zahraničí, odebral ukrajinské občanství. Gruzínský exprezident se pak v září na Ukrajinu s pomocí svých stoupenců vrátil.

V neděli svolal Saakašvili do Kyjeva demonstraci za odvolání Porošenka, které se zúčastnilo několik tisíc lidí. Demonstranti provolávali hesla „Ne korupci, ne Porošenkovi“ a „Bandu do vězení“.

Před domem, kde Saakašvili žije, se dnes střetli příslušníci policie a stoupenci gruzínského exprezidenta, kteří se na jeho podporu sešli před vchodem do domu. Přibližně stovka politikových přívrženců chtěla vstup do domu zabarikádovat a podle agentury Unian brání i převozu zadrženého Saakašviliho.

Sám politik během dnešní policejní razie vylezl na střechu domu a vyhrožoval, že z ní skočí. Podle svědků provolával hesla „Porošenko (je) zloděj a zrádce“. Bezpečnostní složky ho ze střechy sundaly.

Po odebrání ukrajinského občanství žádal Saakašvili několikrát o politický azyl na Ukrajině, avšak neúspěšně. S žádostí se obracel kvůli hrozícímu vydání do Gruzie, kde je stíhán pro údajné zneužití moci, kterého se měl dopustit v letech 2004 až 2013.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner