Ukrajinská policie zadržela muže podezřelého z účasti na vraždě bývalého ruského poslance a hlasitého kritika Kremlu Denise Voroněnkova, který byl zastřelen v březnu v Kyjevě. Informovala o tom dnes agentura Unian s odvoláním na oznámení kyjevské prokuratury. Podle agentury zadrženým je aktivista domobrany ve městě Pavlohrad Jaroslav Tarasenko, prokuratura totožnost zadrženého nepotvrdila.

Muže, který na Voroněnkova v březnu zaútočil, ukrajinské úřady identifikovaly jako ukrajinského občana Pavla Paršova. Ten v minulosti sloužil i v ukrajinské národní gardě spadající pod ministerstvo vnitra. Paršov v kyjevské nemocnici podlehl střelným zraněním, která mu způsobil tělesný strážce bývalého poslance. Ukrajinské orgány atentátníka označily za ruského agenta, to však Moskva odmítla.

Zadržení Tarasenka oznámila jeho manželka Nadija v ukrajinských médiích. Podle ní policie společně s generálním prokurátorem nejdříve prohledávala jejich byt v Pavlohradě, následně muže zadržela a odvezla do Kyjeva. Žena také potvrdila, že Tarasenko atentátníka znal. Dodala však, že Pavlohrad je malé město, kde se navzájem znají všichni.

Bývalý komunistický poslanec Voroněnkov emigroval na Ukrajinu z obavy před pronásledováním ruskou tajnou policií a získal ukrajinské občanství. V únoru kritizoval ruskou anexi Krymu a přirovnal poměry v Rusku k nacistickému Německu.

Kyjev považoval Voroněnkova za důležitého svědka ruské intervence na Ukrajině v roce 2014.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner