Třemi a půl roku vězení potrestal ukrajinský soud novináře, který vyzýval spoluobčany, aby odmítali nechat se odvést do armády v rámci několika mobilizací vyhlášených parlamentem. Informovala o tom dnes jeho právní zástupkyně. Odsouzený podle agentury Unian prohlásil, že se proti rozsudku odvolá, své počínání nepovažuje za protizákonné.

Ruslana Kocabu, který působil v Ivano-Frankivské oblasti na západě Ukrajiny, drží úřady ve vazbě od loňského února za vlastizradu. Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) označila Kocabu za vězně svědomí.

„Raději půjdu do vězení, než abych se podílel na této bratrovražedné válce. Odmítám tuto mobilizaci a vyzývám všechny, kterých se to týká, aby ji odmítli,“ prohlásil novinář loni v lednu ve videu zveřejněném na serveru YouTube.

Žurnalistovi hrozilo osm až 15 let za mřížemi, ale soud mu podle Unian vyměřil nižší trest vzhledem k polehčujícím okolnostem: ještě nebyl trestán a živí dvě malé děti. Každý den ve vazbě mu započetl jako dva dny ve vězení.

Ukrajina čelí již dva a půl roku konfliktu na východě země, kde je část území v rukou takzvaných separatistů. Boje, které zmírnilo, ale ne úplně zastavilo příměří, si vyžádaly kolem 9300 mrtvých.

Ukrajinská média hojně informují o obtížích, s nimiž se úřady potýkají při snaze získat nové vojáky. Poslední mobilizační vlny se setkaly s malým úspěchem. Stát ve snaze přilákat více dobrovolníků například výrazně zvýšil platy v armádě.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner