Ukrajinský parlament dnes snad konečně přijme demisi premiéra Arsenije Jaceňuka a zároveň schválí novou vládu v čele s Volodymyrem Hrojsmanem. Pokud zákonodárný sbor splní toto očekávání, otevře cestu k ukončení politické krize v zemi. Naději, že se tak stane, přinesla středeční shoda obou stran vládní koalice na složení nového kabinetu.

Původně měla jednokomorová Nejvyšší rada o Jaceňukově rezignaci a nové vládě hlasovat už ve středu, byl však nutný odklad. Koaliční partneři – prezidentův Blok Petra Porošenka (BPP) a premiérova Lidová fronta (LF) – se totiž stále ještě dohadovali na sestavě kabinetu.

Problémem byla rovněž podmínka Lidové fronty zrušit usnesení parlamentu z 16. února, které konstatovalo neuspokojivou práci Jaceňukovy vlády. Ve středu večer se koalice vedle složení kabinetu nakonec dohodla i na zrušení tohoto špatného hodnocení končícího ministerského týmu.

Podle informací, které pronikly do médií, by dnes poslanci měli v zájmu naplnění koaliční dohody hlasovat najednou o všech třech hlavních bodech: o přijetí Jaceňukovy demise, o zrušení nespokojenosti s prací jeho kabinetu a o schválení nové vlády.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner