Kyjev 9. května – Ukrajinský prezident Petro Porošenko kritizoval pochod s názvem Nesmrtelný pluk, který se bude dnes konat na Rudém náměstí v Moskvě. Průvod má uctít památku padlých za druhé světové války; jeho účastníci nesou snímky svých předků, kteří ve válce bojovali nebo zemřeli. Hlava Ukrajiny tak reagovala na zprávy, že někteří účastníci chtějí během pochodu nést fotografie bojovníků padlých na východoukrajinském Donbasu.

Podle Porošenka, jehož citovala agentura Unian, organizuje Kreml tuto akci s cílem dosáhnout expanze „pomocí živých i mrtvých“. Porošenko akci ironicky označil za symbol „ruského přátelství“.

Organizátoři moskevského pochodu nicméně důrazně upozorňovali, že nosit na akci portréty lidí, kteří nebojovali v druhé světové válce, není vhodné.

Průvod Nesmrtelný pluk se koná nejen v ruských a ukrajinských městech, ale v menší míře například i v Pekingu, Torontu, Stockholmu a dalších městech.

V některých ukrajinských městech během pochodu vypukly potyčky. V Kyjevě proti účastníkům Nesmrtelného pluku vystoupili ukrajinští nacionalisté. Během pietního aktu zpívali ukrajinskou hymnu a následně skandovali „Hanba!“ a „Sláva Ukrajině“. Zadrženi byli dva lidé, kteří na policisty hodili dýmovnici.

V Charkově na východě Ukrajiny se účastníci pochodu střetli s vojáky, kteří bojovali v Donbasu. Policie však potyčky rozehnala.

Vojenská přehlídka na počest konce druhé světové válce se konala i na separatisty kontrolovaném území Donbasu. Předvedli zde několik desítek kusů vojenské techniky, včetně tanků, obrněných vozidel, minometů nebo dělostřeleckých zařízení. Prezident Porošenko přehlídku označil za další důkaz, že Rusko separatisty vojensky podporuje.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner