Ukrajinský velvyslanec v České republice Borys Zajčuk rezignoval. Informuje o tom kyjevský list Ukrajinska pravda s odvoláním na ukrajinského poslance Serhije Leščenka. Ambasáda ani české ministerstvo zahraničí o tom ale zatím nic nevědí. Podle dřívějších informací deníku MF Dnes Zajčuk svého času usiloval o propuštění Libanonce Alího Fajáda z vazby v Praze.

Podle informace, kterou poskytl poslanec Leščenko, ambasador napsal oznámení o složení funkce bez jakýchkoli konzultací s ukrajinským ministerstvem zahraničí. Pracovníci kyjevského ministerstva na dotaz deníku uvedli, že personální otázky resortu nekomentují.

Mluvčí ukrajinského velvyslanectví v Praze uvedla, že o rezignaci velvyslance nemá žádné informace. Ani české ministerstvo zahraničí nedostalo zprávu o tom, že by Zajčuk složil funkci. „V tuto chvíli tu informaci nemáme,“ řekla ČTK mluvčí ministerstva Michaela Lagronová.

Ukrajinska pravda v této souvislosti připomněla únorovou informaci Babišova listu MF Dnes o tom, že se ukrajinské velvyslanectví v ČR snažilo dosáhnout propuštění bývalého poradce předloni sesazeného ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, Libanonce Alího Fajáda, z vazby v Praze. Zajčuk se prý přitom dotazoval na případnou výši kauce.

České úřady minulý měsíc Fajáda propustily, ačkoli o jeho vydání usilovaly Spojené státy.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner