Jaroslavl (Rusko) 1. září (ČTK) – Ruský prezident Vladimir Putin vidí v průlomu v rozvoji umělé inteligence klíč k budoucímu ovládnutí světa, a tak dnes varoval před monopolem v této oblasti. Současně ujistil, že Rusko by v takovém případě bylo ochotné podělit se o své znalosti a technologie s celým světem.

„Umělá inteligence je budoucnost nejen Ruska, ale celého lidstva. Její rozvoj v sobě skrývá obrovské příležitosti i hrozby, které je nyní těžké předvídat,“ uvedl Putin při dnešním setkání s žáky a studenty. „Ten, kdo získá náskok v této oblasti, se stanem pánem světa. Bylo by velmi nežádoucí, aby se tento monopol ocitli v něčích rukou, a proto my, pokud získáme náskok v této oblasti, tak se o tyto technologie podělíme s celým světem, jako se nyní dělíme o jaderné technologie. Ale musíme na tom pracovat už dnes, abychom nestáli na konci fronty,“ řekl prezident.

Prezident debatoval s dětmi podle serveru Newsru.com podobně jako s poslanci a senátory během svých každoročních poselství o stavu země či debat s národem v přímém televizním přenosu. V úvodu hovořil o významu údajné síly tisíciletého Ruska, v jehož nitru se skrývá „jaderný reaktor našeho národa, našeho ruského člověka, který umožňuje zemi kráčet vpřed“. A doporučil žákům sepsat slohový úkol na téma, jak bude vypadat Rusko v polovině století.

Pak přešla řeč na bezpilotní letouny, výzkum nových materiálů a lety na Mars – a pokaždé šéf státu uváděl čísla a fakta. „Dokázal probrat s dětmi vesmír, mozek, lékařství, informační technologie i umělou inteligenci během 45 minut, tedy po dobu jedné vyučovací hodiny ve škole,“ poznamenal server, který připomněl, že během léta měl prezident řadu schůzek se zástupci mladé generace.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner