Do Řecka od začátku roku připlulo z Turecka už více než 137.000 uprchlíků, polovinu z nich tvořili Syřané, asi čtvrtinu Afghánci a zhruba 17 procent Iráčané. Uvedl to dnes Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Takzvaná balkánská trasa pro běžence, kteří se chtějí dostat dál do západní Evropy, se tento týden uzavřela, když jednotlivé země zavedly přísná opatření na hranicích. Makedonský prezident řekl, že jeho země teď platí za chyby, které při řešení migrační krize učinila Evropská unie. Do Slovinska mezitím dnes odjely pomáhat střežit schengenský prostor dvě desítky českých policistů.

Jak vyplývá z údajů UNHCR, z celkového počtu běženců, kteří se v letošním roce dostali přes moře do Řecka, bylo 60 procent žen a dětí. V Řecku nyní uvázlo na 42.000 utečenců. Nejkritičtější je situace u makedonských hranic u přechodu Idomeni, kde navíc v posledních dnech hustě pršelo. Kvůli špatným podmínkám se několik stovek lidí podle agentury DPA rozhodlo místo opustit.

Makedonie v reakci na podobná opatření jiných zemí už od pondělí nedovolila přejít hranice z Řecka žádnému migrantovi. Tamní prezident Ďorge Ivanov v rozhovoru s německým deníkem Bild obvinil Evropskou unii z toho, že selhala, pokud jde o předjímání velikosti uprchlické vlny. A tváří v tvář obrovskému množství běženců podle něj EU najednou nevěděla, co dělat.

„Pokud jde o uprchlickou krizi, tak nyní platíme za chyby EU. Už jsme utratili 25 milionů eur našich daňových poplatníků a museli jsme vyhlásit celonárodní krizi,“ řekl Ivanov. „A co jsme od Evropy dostali? Nic! Ani cent! Namísto toho jsme my jako neunijní země nyní donuceni chránit Evropu před jednou zemí EU, a sice před Řeckem,“ dodal prezident s tím, že Atény podle něj uprchlíky z Turecka nechávají jen volně procházet.

Do Slovinska, které je nejmenší zemí na takzvané balkánské cestě, v posledních pěti dnech žádný uprchlík nepřišel. Hranici Schengenu tam dnes vyrazily střežit i dvě desítky českých policistů, kteří se zaměří hlavně na ostrahu zelené hranice. Při minulých třech misích dělali především bezpečnostní prohlídky při příjezdu uprchlíků na slovinské území a doprovázeli vlaky s uprchlíky. Nová mise českých policistů je naplánována na sedm týdnů, zpět do Česka by se policisté měli vrátit 29. dubna.

Příliv uprchlíků vyhrotil i vztahy mezi jednotlivými zeměmi EU. Řecký velvyslanec na Slovensku tento týden kritizoval slovenského premiéra Roberta Fica za postoj k migrační krizi. Řekl například, že Fico v kampani před nedávnými volbami hrál s xenofobní kartou. Slovenská diplomacie dnes v reakci na to znovu obvinila Řeky ze snahy vměšovat se do dění na Slovensku.

Pohraniční kontroly loni v listopadu zavedlo i Švédsko. Od 4. července se je ale chystá nejméně na dva týdny pozastavit, uvedl list Aftonbladet. Přerušení kontrol se shoduje s obdobím dovolených. „Aby byla policie schopná vykonávat svou práci, tak její personál také potřebuje dovolenou,“ citoval deník šéfa pohraniční policie Patrika Engströma. Švédsko, kde loni požádalo o azyl 163.000 lidí, čelilo největšímu počtu běženců na podzim. Tehdy úřady každý týden registrovaly v průměru 9000 nově příchozích. Po zavedení hraničních kontrol loni v listopadu a jejich zpřísnění od ledna se proud uprchlíků mířících do země výrazně snížil. V poslední době je to asi 600 až 700 migrantů týdně.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner