Nairobi 8. května (ČTK) – Už více než dva miliony dětí byly v Jižním Súdánu nuceny opustit své domovy kvůli krvavé občanské válce. Polovina z nich je mezi uprchlíky, kteří zemi opustily. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na údaje dvou agentur Organizace spojených národů.

„Budoucnost jedné generace je skutečně na samé hranici,“ uvedla regionální ředitelka Dětského fondu Organizace spojených národů (UNICEF) pro oblast východní a jižní Afriky Leila Pakkalaová. „Děsivá skutečnost, že téměř každé páté dítě v Jižním Súdánu muselo utéct z domova, dokládá, jak zničující je tento konflikt pro ty nejzranitelnější v této zemi,“ dodala.

Podle údajů OSN tvoří v Jižním Súdánu 62 procent uprchlíků děti. Přitom více než 72.000 z těchto dětí je opuštěných nebo bez svých rodin. Ze země uteklo celkem 1,8 milionu lidí.

„Žádná uprchlická krize mi dnes nedělá větší vrásky než Jižní Súdán,“ komentoval situaci v této africké zemi ředitel afrického oddělení Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) Valentin Tapsoba. „To, že se děti stávají charakteristickým znakem této mimořádné situace, je velice znepokojující,“ zdůraznil.

Podle údajů OSN je situace pro děti žijící v Jižním Súdánu zcela chmurná. Téměř tři čtvrtiny jich nechodí do školy, což je na světě nejvyšší podíl populace, jež se v jedné zemi nevzdělává. V únoru byl ve dvou oblastech oficiálně vyhlášen hladomor a stovkám tisíc dětí hrozí bez humanitární pomoci smrt hladem.

Během občanské války v tomto východoafrickém státu bylo zabito nebo utrpělo zranění více než 1000 dětí. Obě strany se zavázaly, že nebudou rekrutovat děti jako vojáky, ale ani jedna to nedodržuje. Agentura AP cituje nejmenovaného pracovníka Spojených národů, který poukázal na to, že bojující skupiny verbují děti dokonce i v oblastech vyznačených Spojenými národy, kam se uchylují uprchlíci.

Občanská válka v Jižním Súdánu trvá od roku 2013 a přišly v ní o život desítky tisíc lidí. Šíření tamní krize s uprchlíky nemá nikde na světě obdoby, upozorňují agentury OSN.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner