Evropská unie zahajuje nový program v Libyi s nákladem 90 milionů eur (2,4 miliardy korun), jehož cílem je přispět k zastavení toku migrantů do Evropy přes Středozemní moře. Oznámila to dnes po svém zasedání v Bruselu Evropská komise, která podle médií také vyzvala členské státy ke zlepšení ochrany bezprizorních nezletilých uprchlíků.
„V uplynulých třech letech se v Evropské unii ucházelo o azyl téměř milion dětí,“ upozornila v této souvislosti komisařka pro spravedlnost Věra Jourová. Dodala, že v posledních dvou letech tvořily děti 30 procent žadatelů o azyl v Evropské unii, přičemž většina z nich přišla bez rodiny.
„Pokud mluvíme o migrujících dětech, měli bychom mít na paměti, že v první řadě jde o děti. Jejich nejlepší zájmy musíme zohlednit ve všech etapách migračního procesu. O migrující děti, zejména ty, které jsou bez doprovodu, by se měli co nejdříve postarat opatrovníci nebo pěstounské rodiny. Čím dříve se tyto děti navrátí do prostředí, v němž naleznou větší stabilitu, tím dříve se začlení do naší společnosti,“ uvedla Jourová.
Podle komisaře pro migraci Dimitrise Avramopulose EK dnes navrhuje konkrétní opatření k podpoře členských států při řešení potřeb všech dětí ve všech fázích migrace. „Cílem je zlepšit identifikaci dětí, vyškolit personál působící v této oblasti, posílit relokaci, ale také zajistit rychlé vyhledávání rodinných příslušníků v zemích původu a přijmout opatření na posílení včasné integrace,“ uvedl.
Nový program, který EK rozjíždí v Libyi, by měl přesvědčit zhruba 15.000 lidí, kteří tam čekají na cestu do Evropy, aby se dobrovolně vrátili do svých vlastí. Zároveň se plánuje výrazné zlepšení ochrany a zásobování migrantů pobývajících v této nejdůležitější tranzitní zemi na severu Afriky.
EU se zatím přes zvýšenou snahu nedaří snížit počet migrantů přicházejících z Libye. Během letošních prvních tří měsíců dorazilo do Evropy přes Středozemní moře 24 250 lidí, což je o 30 procent více, než ve stejném období loňska, uvedla dnes evropská pohraniční agentura Frontex.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner