Muž, který dnes unesl egyptské letadlo na Kypr, se po několika hodinách vzdal úřadům a podle kyperské vlády byl zadržen. V letadle bylo přes 60 lidí. Většinu z nich únosce propustil po přistání v Larnace, do poslední chvíle sedm osob zadržoval. Nakonec se podle kyperských médií objevil u dveří letadla s rukama nad hlavou.

Egyptský premiér Šaríf Ismáíl řekl, že egyptské úřady muže vyslechnou, aby se vyjasnily motivy jeho činu. Panuje o nich mnoho nejasností stejně jako o identitě únosce.

Původně se uvádělo, že únosce hrozil posádce sebevražedným útokem s pomocí výbušnin a že se chtěl dostat do Istanbulu. Pilot s ním vyjednal odklon letu do kyperské Larnaky. Žije tam prý únoscova bývalá partnerka a únosce žádal, aby jí byl předán jeho písemný vzkaz. Letadlo letělo původně na lince Alexandrie-Káhira a mezi více než 50 cestujícími byli také cizinci.

Později únosce vznesl politický požadavek, když chtěl, aby byly propuštěny ženy vězněné v Egyptě.

Egyptská média ho dopoledne identifikovala jako Ibráhíma Samáhu, profesora veterinární medicíny z univerzity v Alexandrii. Později ale kyperské ministerstvo zahraničí uvedlo, že jde o Sajfa Addína Mustafu. Únosce podle zástupce ministerstva vykazoval známky psychické lability.

Egyptský premiér Ismáíl řekl, že únosce byl Egypťan a že žádal, aby se mohl sejít se zástupci Evropské unie nebo byl dopraven na jiné letiště. „Žádal schůzku se zástupcem EU nebo převoz na jiné letiště, ale o nic specifického,“ řekl premiér. V prvních hodinách po únosu se v médiích objevily informace, že chce muž požádat na Kypru o azyl.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner