Ve Středozemním moři se v uplynulém týdnu patrně utopilo přes 700 uprchlíků mířících do Evropy, uvedl úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky UNHCR. Při záchranných operacích vyzvedly lodě několika států působící v oblasti z moře či z chatrných plavidel 14 000 běženců.

Mluvčí UNHCR Carlotta Samiová řekla agentuře AP, že 100 lidí se pohřešuje po ztroskotání plavidla s běženci ve středu a 550 dalších se nejspíš utopilo ve čtvrtek poté, co ztroskotala jejich bezmotorová loď, tažená pašeráckým člunem. Podle svědectví přeživších bylo v lodi asi 670 migrantů. Čtyřicet pět mrtvých pak záchranáři objevili v nitru jiné ztroskotané lodi v pátek a další lidé se stále pohřešují. UNHCR tak upravil původní odhad o 400 obětech.

Samiová uznala, že přesné údaje o počtu mrtvých nebudou nikdy známy. „Situace je chaotická, počty si nejsme jistí,“ sdělil agentuře AFP další zástupce UNHCR Federico Fossi. Organizace Lékaři bez hranic odhadla, že obětí je dokonce 900.

Itálie se stala opět hlavní tranzitní zemí pro migranty směřující do Evropy po uzavření takzvané balkánské stezky a dojednání dohody mezi EU a Tureckem o vracení migrantů. Přesuny přes Středozemní moře v posledních dnech kvůli pěknému počasí a klidné vodě opět zesílily.

Od začátku roku dorazilo podle OSN do Itálie kolem 40 000 uprchlíků. S přičtením nejnovější bilance obětí jich letos v moři zahynulo již přes 2000.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner