Rusko, USA a Jordánsko se dohodly na režimu bezpečné zóny, která má vzniknout v jihosyrské provincii Dará a jejím stejnojmenném středisku. Napsal to dnes arabský list Aš-Šark al-Avsat. Do oblasti, která bude asi 30 kilometrů od syrsko-jordánské hranice, nebudou smět milice podporované Íránem, tedy ani libanonský Hizballáh.

Podle arabského listu se o situaci v Dará vyjednává od května v Ammánu. Dohoda předpokládá, že do zóny budou moci jenom syrští vojáci, že bude dodržováno příměří mezi povstalci a armádou a že tam budou moci proudit humanitární dodávky a bude povolen návrat Syřanů, kteří uprchli do Jordánska.

Syrská vláda může v této zóně používat státní vlajky, otevřít trasu z města Dará k přechodu na jordánské hranici a také obchodní spojnici, která sloužila k převozu zboží z Libanonu do Jordánska.

Jak syrská armáda, tak povstalci mají bojovat proti radikálním organizacím, jež v Dará působí.

Izraelský server Ynet napsal, že americká administrativa očekává pád syrské Rakky, kde radikální Islámský stát bojuje o udržení své poslední syrské bašty. Washington soudí, že dalším krokem bude přímý konflikt s režimem syrského diktátora Bašára Asada a jeho íránskými spojenci.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner