Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) vyzval řeckou vládu, aby zajistila samostatné ubytování a toalety se sprchami pro ženy a děti v ostrovních uprchlických táborech. Zdůvodnila to hrozbou sexuálního násilí, které jsou tyto skupiny uprchlíků vystaveny. UNHCR podle agentury AP uvedl, že obdržel stížnosti zhruba od 180 obyvatel táborů, kteří tvrdí, že po příjezdu do Řecka byli vystaveni sexuálnímu násilí či nějaké formě hrubé šikany.

Podle tiskového prohlášení UNHCR je situace obzvlášť znepokojivá v přeplněných uprchlických táborech Moria na Lesbu a Vathy na Samu, kde se toalety a umývárny stávají za tmy zónami zvýšeného nebezpečí pro ženy a děti bez doprovodu. Úřad citoval jednu ženu v Morii, která tvrdila, že se kvůli strachu z útoku dva měsíce nesprchovala.

V lednu začaly Atény řešit přeplněnost ostrovních uprchlických táborů, když zahájily přemísťování uprchlíků a migrantů do kontinentálního Řecka. V první vlně jsou zejména rodiny, svobodné ženy, stejně jako lidé se zdravotními problémy. Evakuace se naopak netýká osob, které nemají šanci na azyl, protože jde o ekonomické migranty.

Evropská unie se v roce 2016 s Tureckem dohodla, že všichni migranti, kteří se přesunou z Turecka na ostrovy a nezískají azyl v Řecku, mohou být posláni zpět do Turecka. Zpracovávání žádostí o azyl se ale kvůli nedostatku vyškolených úředníků protahuje.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner