Většina běženců, které okresní rada Landshutu Peter Dreier ve čtvrtek dopravil ke kancléřství v Berlíně, se dnes vydala na cestu zpátky do Bavorska. Nenaplnila se totiž jejich očekávání, že v německé metropoli jim úřady nabídnou byty, uvedl deník Tagesspiegel. Dreier vypravil autobus s běženci, aby zvýšil tlak na kancléřku Angelu Merkelovou a přiměl ji změnit přístup k uprchlické krizi.

Z 31 uprchlíků, které Dreier dopravil do Berlína, chtějí v metropoli zůstat jen dva. Ostatní se rozhodli vrátit do Landshutu. Běženci uvedli, že jim představitelé okresu slíbili, že v Berlíně dostanou byty, vedení metropole jim však nabídlo pouze místa v ubytovnách podobného druhu, v jakých žijí v Bavorsku. Podle Tagesspiegelu se běženci cítili podvedeni a zneužiti k Dreierovým politickým účelům.

Podle Dreiera si spolková vláda neuvědomuje, že Bavorsko je uprchlíky přetíženo, protože se zatím nepodařilo zaregistrovat všechny příchozí, takže v největší spolkové zemi musí zůstat a nemohou pokračovat do jiných částí Německa. Vypravením autobusu ke kancléřství prý chtěl docílit, aby kancléřka Angela Merkelová na vlastní kůži pocítila dopad uprchlické krize.

Do Německa loni přišlo zhruba 1,1 milionu běženců. Většina z nich vstoupila do země přes rakousko-bavorskou hranici, v říjnu to bylo až 10.000 lidí denně. V posledních měsících se počet příchozích snížil na zhruba 3000 denně a policie navíc denně vrací do Rakouska stovky lidí, kteří nechtěli v Německu žádat o azyl, ale pokračovat dál na sever.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner