Uprchlické zařízení ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku by se mohlo otevřít v říjnu, první klienti by v něm mohli být už na konci října. Mělo by mít kapacitu 220 míst. Ministerstvo vnitra lidem z obce slibuje posílení bezpečnosti. Při veřejné debatě to dnes řekl náměstek ministra vnitra Jiří Nováček.

Nesmíme ohrozit občany
„Primární záležitostí bude zajištění bezpečnosti občanů. Občané nesmí mít pocit ohrožení nebo znejistění z toho, že takovéto zařízení se v jejich obci objeví,“ uvedl Nováček. Podle něj bude vnější ostrahu zajišťovat Policie ČR, vnitřní pak smluvní bezpečnostní agentura. Uprchlíkům nebude umožněn volný pohyb, budou se moci pohybovat jen v areálu zařízení.

Přibude policistů i pracovníků ministerstva
Zařízení bude záchytné a riziko útěku je podle představitelů ministerstva i policie minimální. Budou v něm pobývat cizinci, kterým pracovníci cizinecké policie vydali rozhodnutí o vyhoštění. Je tedy pro běžence, kteří se dostali do Česka v rozporu s cizineckou legislativou, řekl Nováček. V zařízení mohou být až 180 dní.
Podle Nováčka vláda v souvislosti s vytvořením tohoto zařízení rozhodla o navýšení pracovních míst Správy uprchlických zařízení ministerstva vnitra o 60. U policie bude počet míst zvýšen o 85, a to včetně speciální pořádkové jednotky ve Frýdku-Místku. Vzniknou i místa pro zaměstnance ministerstva vnitra, kteří mají na starosti správní řízení.

Náklady se dostanou k 11 milionům
Náklady na zprovoznění objektů budou deset milionů Kč. Půjde o náklady na oplocení, kamerový systém a další vybavení. Do zdravotnického zařízení bude investováno asi 700.000 Kč. Budova ve Vyšních Lhotách je podle Nováčka nejvíce připravená na okamžité použití.
„Nerada bych zpochybňovala slova všech řečníků, to mi nepřísluší a nebylo by to vhodné. My si na ty sliby samozřejmě počkáme, zda to jejich splnění opravdu bude takové, a budeme na nich trvat,“ řekla starostka Dana Nováková. Potěšilo ji především to, že diskuse byla věcná a byly zodpovězeny všechny dotazy. Starostka ale už během diskuse poukázala na to, že pro obec umístění zařízení nebude znamenat žádné výhody. „My jsme si zvykli, že se nás nikdo neptá, mně akorát trošičku vadilo, že jsem byla opravdu tím čelním štítem v první řadě já a taky jsem to musela být já, kdo byl iniciátorem této schůzky,“ uvedla Nováková, která chce usilovat o to, aby obec získala nějaké finanční kompenzace. „Budeme tlačit na vládu tak, aby minimálně to, co se nazývá poplatek za klienta, bylo vztaženo i na zařízení tohoto typu,“ řekla.

Místní nevidí žádný přínos pro Lhoty

Obyvatelé v diskusi poukazovali především na problematiku bezpečnosti, kritizovali fakt, že se rozhodovalo ve své podstatě „o nich bez nich“ a pro obec zařízení nebude znamenat žádný přínos.
Areál ve Vyšních Lhotách má rozlohu 75.000 metrů čtverečních a jako zařízení pro uprchlíky se využíval už dříve. Objekt se pro ubytování uprchlíků nevyužívá od prosince 2009.
„Jde tady i o naše majetky, protože kdyby někdo chtěl nemovitost prodat, tak asi neuspěje nebo to bude pod cenou. To je také jedna z nevýhod. Spíše mě mrzí, že to rozhodli bez nás. V takových případech by mělo být referendum,“ řekla jedna z obyvatelek obce, která má svou nemovitost právě v blízkosti zařízení. Hlavně má ale obavu o bezpečnost. „Sice oni říkají, že ostraha má být jiná, než byla, ale zažili jsme tady (v minulosti) i běhání policie po kopci a střílení. Je to určitě nepříjemný pocit, na klidu to nepřidá,“ dodala.

Převodem z ministerstev už nejde o vězení

Zařízení je dnes nevyužité, původně se uvažovalo o tom, že z něj bude věznice. Letos v červnu se ale začalo jednat o možnosti převodu z ministerstva spravedlnosti na ministerstvo vnitra. „Bylo to z toho důvodu, že Česká republika čelí souběhu několika migračních situací, a jednou z těchto situací je nelegální migrace, takzvaná tranzitní,“ řekl Nováček. Vláda v pondělí rozhodla o převodu budovy pod správu vnitra.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner