Úřady práce jsou povinny dočasně vyplácet rodičovské příspěvky i těm lidem, kteří pracují v zahraničí a mají nárok na to, aby jim tuto dávku hradil některý ze států EU. Úřady práce nesmějí jejich požadavek zamítnout a nechat rodinu bez podpory. Jsou povinny dávky dočasně vyplácet a s příslušnými úřady v zemích EU se pak vyrovnat. ČTK to dnes sdělila veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Setkala se i s tím, že rodiny byly kvůli nesrovnalostem rok bez příspěvků.

Mnozí obyvatelé z oblastí u hranic pracují v sousedních zemích, především v Německu. Například občan pracující v Německu, jehož rodina žije ve vlasti, v této zemi daní svoji mzdu, a má tedy nárok na to, aby mu Německo vyplácelo rodičovský příspěvek.

Český úřad bude řešit nesrovnalosti v zahraničí

Může se ale stát, že při vyřizování jeho žádosti o rodičovský příspěvek vzniknou na německých úřadech průtahy, popřípadě může tento občan kvůli své neznalosti požádat o rodičovský příspěvek úřad práce v regionu, v němž v ČR bydlí. Úřad je pak povinen sám žádost předat do příslušné země EU, a dokud tam nebude věc vyřízena, rodičovský příspěvek vyplácet. Následně se pak s druhou zemí EU domluví, aby vyplacenou dávku České republice uhradila.

Šabatová uvedla, že rodina s dětmi nemůže zůstat bez prostředků. „Měli jsme případ, kdy rodina nedostala žádnou rodičovskou podporu déle než rok. Taková situace je pro rodinu s malými dětmi neudržitelná,“ uvedla. Úřady práce podle ní občas v této agendě chybují. S těmito potížemi se přitom podle ombudsmanky setkávají lidé pracují v zahraničí poměrně často.

Hrazení rodičovských příspěvků v zemích EU upravuje společná judikatura v této sociální oblasti. Vyznat se v ní může být ale podle ochránkyně pro lidi poměrně složité.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner