Dva úředníci obžalovaní v souvislosti s výstavbou dvou apartmánových domů ve Špindlerově Mlýně, která byla v rozporu s územním plánem, dnes u trutnovského soudu řekli, že necítí vinu. Podle obžaloby se dopustili přečinu maření úkonů úřední osoby z nedbalosti, za který jim v případě odsouzení hrozí až pětileté vězení. Soud dnes odpoledne hlavní líčení odročil na 27. února, kdy by měl vyslechnout další svědky.

Dva nyní propojené apartmánové domy celkem s osmi byty a dvěma podzemními a třemi nadzemními podlažími byly postaveny před několika lety naproti Medvědínu na místě, kde je možné stavět pouze rodinné domy se třemi byty a maximálně jedním podzemním a dvěma nadzemními podlažími. Rodinné domy mají mít maximálně 150 metrů čtverečních, nově postavené objekty mají přes 280 metrů čtverečních.

Podle spisu bývalý vedoucího odboru výstavby ve Špindlerově Mlýně Petr Kubec zanedbal svou povinnost a neposoudil, zda je stavba v souladu s územním plánem, a vydal pro ni stavební povolení. Poté schválil několik změn staveb před dokončením. Díky tomu získal investor vyšší zhodnocení nemovitosti při prodeji jednotlivých bytů o 14,2 milionu korun.

Kubec dnes soudu řekl, že ve věci proběhlo standardní stavební řízení. „Se stavbou nebyl žádný problém, následně stavebník požádal o změnu stavby před dokončením, předložil dokumentaci i vyjádření dotčených orgánů,“ řekl Kubec. Schválil například, že v nevyužitých půdních prostorách vznikne mezonetový ateliér, či umožnil vikýře. „Neviděl jsem důvod, proč by to tak nebylo,“ řekl Kubec.

Dnes u soudu nedokázal odpovědět na to, proč mají objekty větší podlahovou plochu, než umožňuje územní plán. „Nikdy jsem nepovoloval více než tři byty, půdní prostor se pouze změnil na pobytové místnosti, “ řekl Kubec, který z funkce vedoucího stavebního odboru odešel v lednu 2014 v době, kdy objekty byly ve fázi hrubé stavby.

Obžalovaná je také úřednice Krajského úřadu Královéhradeckého kraje Jana Svobodová, k níž účastníci řízení podali stížnosti na postup investora. Podle spisu nezákonná rozhodnutí špindlerovského stavebního úřadu neprozkoumala a o podnětech nerozhodla.

Svobodová dnes řekla, že pokud se stavebník odchýlil od povolení, měl reagovat špindlerovský stavební úřad. „Co já jsem udělala špatně, tomu nerozumím,“ řekla soudu. Úřednice se domnívá, že obě stavby jsou nepovolené, protože od začátku stavebník stavěl jiný objekt. Podle ní mělo město zahájit řízení o odstranění stavby či o dodatečném stavebním povolení.

Lidové noviny začátkem ledna uvedly, že investorem objektů byli vlivní developeři Alexandr Seidl a Zbyněk Cejnar. Na výstavbu apartmánových domů namísto rodinných upozornil někdejší šéf investic společnosti ČEZ Vladimír Schmalz, který v sousedství nových domů vlastní chatu. Schmalz již během výstavby požadoval zastavení prací, vydání předběžného opatření a projednání přestupků proti stavební kázni.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner