Výběr praktických dopadů má podle agentury DPA zrušení protiíránských sankcí zavedených kvůli íránskému jadernému programu. USA a Evropská unie od sankcí v sobotu ustoupily poté, co Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) konstatovala, že Írán splnil všechny požadavky, které na něj kladla jeho dohoda se šesti mocnostmi (Francie, Británie, USA, Rusko, Čína a Německo); zpráva MAAE automaticky znamená konec většiny protiíránských sankcí OSN:

– Írán může opět vyvážet svou ropu a plyn do Evropské unie;

– západní firmy mohou do Íránu dodávat zařízení k těžbě ropy a plynu;

– západní finanční domy mohou znovu poskytovat pojištění íránským ropným tankerům;

– obchodování s íránským energetickým odvětvím je opět uvolněno;

– Írán se může zapojit do mezinárodních finančních transakcí;

– banky mohou poskytovat půjčky na obchodování s Íránem či na investování v této islámské zemi;

– Írán získává přístup ke svým zmrazeným účtům v zahraničí, na kterých je přinejmenším sto miliard dolarů (téměř 2,5 bilionu korun);

– sankce proti firmám i několika stovkám osob v souvislosti se sporným jaderným programem se ruší;

– Írán může na Západě opět nakupovat letadla, jako jsou americké boeingy či evropské airbusy (pořízení těchto strojů je ale možné výhradně pro civilní účely);

– západní automobilky mohou prodávat své vozy v Íránu.

Sankce, které znemožňují prodej těžkých zbraní do Íránu, zůstanou ještě několik let v platnosti. Pokud Teherán nebude podmínky dohody dodržovat, může OSN opět vyhlásit nová odvetná opatření.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner