Dauhá 11. července (ČTK) – Spojené státy a Katar dnes podepsaly dohodu o boji proti financování terorismu. Stalo se tak u příležitosti návštěvy v Dauhá, kterou uskutečnil americký ministr zahraničí Rex Tillerson v rámci snahy o ukončení měsíc trvajícího diplomaticko-ekonomického konfliktu mezi Katarem a čtveřicí dalších arabských států.

Podle agentury Reuters Tillerson uvedl, že dohoda podepsaná s jeho protějškem šajchem Muhammadem bin Abdar Rahmánem Sáním se připravovala několik měsíců. „Smlouva, kterou jsme oba podepsali jménem našich vlád, představuje týdny intenzivních diskusí mezi experty,“ řekl Tillerson i s odkazem na květnový summit amerického prezidenta Donalda Trumpa a nejvyšších představitelů arabských zemí u Perského zálivu.

„Memorandum stanovuje řadu kroků, které každá země přijme v příštích měsících a letech k tomu, aby přerušila a znemožnila finanční toky pro terorismus a globálně zintenzívnila boj proti terorismu,“ dodal Tillerson.

Jeho katarský kolega uvedl, že dohoda nesouvisí s krizí se čtyřmi arabskými zeměmi, která podle obav Spojených států může mít vliv na jejich vojenské a protiteroristické operace v regionu a která může zvýšit vliv Íránu v této oblasti.

Saúdská Arábie, Bahrajn, Spojené arabské emiráty a Egypt přerušily s Katarem v červnu diplomatické styky právě kvůli jeho údajné podpoře terorismu. Zároveň proti němu vyhlásily dopravní a obchodní blokádu. Mimo jiné po Kataru chtějí, aby uzavřel televizi Al-Džazíra, přerušil kontakty s Íránem a ukončil podporu teroristických skupin.

Katar obvinění z podpory terorismu odmítá, své stanovisko vůči Íránu hájí a ultimátum označil za zásah do své suverenity.

Egyptské ministerstvo zahraničí dnes uvedlo, že by mezinárodní koalice vedená Spojenými státy pro boj proti radikálnímu hnutí Islámský stát (IS) neměla mít za člena Katar vzhledem k tomu, že prý podporuje terorismus.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner