Americký ministr zahraničí John Kerry nenavštíví Kubu samostatně ještě před historickou návštěvou prezidenta Baracka Obamy, jako to měl v plánu. Důvodem je podle agentury AP neshoda s kubánskými představiteli ohledně osob, s nimiž se chce americký prezident setkat. Kerry pojede na Kubu až s Obamou. Bílý dům dnes také oznámil, že Obama si sám rozhodne, s kým se na karibském ostrově sejde.

Americký prezident se během své návštěvy 21. a 22. března hodlá vedle kubánského prezidenta Raúla Castra setkat i s představiteli kubánské občanské společnosti. Schůzku s disidenty si stanovil Obama jako podmínku své cesty na Kubu.

Kerry minulý týden avizoval, že pojede do Havany ještě před Obamou a že cílem jeho cesty bude především jednání o stavu lidských práv v této komunisty ovládané zemi. Dnes v telefonickém rozhovoru kubánskému ministrovi zahraničí Brunovi Rodríguezovi sdělil, že přijede až s prezidentem Obamou.

Kerry se stal loni v srpnu prvním vrcholným americkým představitelem, který karibskou zemi po více než půlstoletí nepřátelských vztahů navštívil. Šéf americké diplomacie tehdy vztyčil vlajku nad znovuotevřenou americkou ambasádou, která se stala jedním ze symbolů sbližování Washingtonu a Havany.

Američtí politici nicméně zdůrazňují, že navzdory vstřícnějšímu přístupu k Havaně zůstávají otázky svobody projevu či potlačování opozice překážkami ve vztazích obou zemí.

Také kubánští disidenti prohlašují, že za více než rok oteplování vztahů USA a Kuby se postavení kubánské opozice nijak nezměnilo a Kubánci stále žijí v totalitě. Podle některých je navíc zlepšování vztahů kontraproduktivní, neboť kubánský režim tak jen získal aureolu legitimity.

Letos v lednu například bylo opět zatčeno pět politických vězňů, které režim Raúla Castra propustil rok předtím spolu s dalšími 48 disidenty v rámci dohody Havany s Washingtonem.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner