New York 6. ledna (ČTK) – Americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová varovala na mimořádném zasedání Rady bezpečnosti OSN íránský režim, že „svět bude sledovat jeho akce“. Páteční schůzka RB OSN byla svolána na návrh Spojených států kvůli protivládním demonstracím v Íránu. Rusko a některé další země ale uvedly, že mezinárodní společenství nemá právo o protestech rozhodovat.

V Íránu začaly před týdnem protesty motivované ekonomickou situací, které postupně přerostly v protesty proti režimu. Úřady pak zablokovaly sociální sítě a demonstrace se oficiálně označují jako spiknutí, za nímž stojí síly ze zahraničí, hlavně z USA a z Izraele. Podle armády jsou už protesty potlačeny. Od středy se místo toho po celé zemi konají provládní manifestace.

Americká vyslankyně při OSN Haleyová prohlásila, že „íránský režim porušuje práva občanů“ a že by demonstrace mohly přerůst v mezinárodní problém. Íránskou vládu rovněž obvinila, že utrácí za zbrojení na úkor obyvatel země. „V roce 2018 nebudeme mlčet,“ zdůraznila, přičemž vyzvala Teherán, aby obnovil přístup k internetu.

Rusko a Írán ale odsoudily USA, že nutí Radu bezpečnosti, aby zasahovala do vnitřních záležitostí Íránu. „Spojené státy zneužívají Radu bezpečnosti. Nechte Írán, ať si se svými problémy poradí sám,“ řekl stálý zástupce Ruska při OSN Vasilij Něbenzja.

Také velvyslanci dalších zemí, od Číny po Rovníkovou Guineu, vyjadřovali své výhrady ohledně toho, zda je RB OSN správným místem k řešení této otázky.

Naopak Británie americkou iniciativu podpořila. „Je správné, a je skutečně naší odpovědností… posoudit, zda by se tato situace mohla stát hrozbou mezinárodnímu míru a bezpečnosti,“ prohlásil britský vyslanec Matthew Rycroft před začátkem schůzky.

Podle íránského ministerstva vnitra se protestů zúčastnilo až 42.000 lidí, nejméně 21 osob při nich zahynulo a stovky byly zatčeny. Do provládních demonstrací se v posledních dnech zapojily desítky tisíc lidí.

Americký prezident Donald Trump a představitelé jeho vlády ocenili íránské protivládní demonstranty, kteří podle nich povstali proti represivnímu a zkorumpovanému režimu, jenž se je snaží umlčet.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf dnes na twitteru napsal, že svolání mimořádného zasedání RB OSN k protestům v Íránu bylo „další chybou zahraniční politiky Trumpovy vlády“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner