Spojené státy budou pokračovat v dodávkách zbraní syrským Kurdům i poté, co skončí bitva o syrskou Rakku, která slouží radikálnímu hnutí Islámský stát (IS) jako hlavní bašta. Podle agentury AP to dnes prohlásil americký ministr obrany James Mattis. USA navzdory tureckému nesouhlasu poskytují zbraně syrským Kurdům od konce května.

Turecko minulý týden uvedlo, že Mattis dopisem ujistil Ankaru, že po dobytí Rakky americká armáda zbraně poskytnuté syrským Kurdům odebere. V reakci na to ministr obrany nyní novinářům řekl, že to bude záviset na tom, do jakých dalších bojů Kurdové zasáhnou. Na otázku, zda USA budou chtít zpět všechny zbraně, odpověděl Mattis váhavě. „Uděláme, co budeme moci,“ řekl.

Podle AP je to vůbec poprvé, co Mattis o americkém závazku převzít od syrských Kurdů zpět poskytnuté zbraně hovořil veřejně.

USA podle Mattise daly kurdským bojovníkům zbraně, které potřebují pro boj v městském prostředí. Během bojů bude americká armáda poškozené vybavení odebírat a opravovat, aby ho mohla opět Kurdům poskytnout. Nevyloučil ani výměnu určitého typu zbraní za jiný.

„Když už jisté věci potřebovat nebudou, nahradíme to něčím jiným, co se jim bude hodit,“ řekl.

Bílý dům oznámil záměr vyzbrojit syrské Kurdy v první polovině května, což Ankara vzápětí označila za nepřijatelné a tvrdí, že tamní kurdské milice jsou napojené na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Tu Turecko řadí k teroristickým organizacím. Naopak USA kurdské oddíly v Sýrii považují v tažení proti IS za místní klíčovou bojovou sílu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner