V Seattlu na severozápadě USA se připravuje soud s dvěma americkými psychology, kteří se podíleli na zavádění krutých vyšetřovacích technik uplatňovaných v táboře v kubánském Guantánamu na čtyřech bojovnících teroristických organizací, podezřelých z terorismu (z nichž jeden, Khalid Sheikh Mohammed, zorganizoval po technické stránce útoky „11. září“). Federální soud má rozhodnout, zda se podezřelí James Mitchell a Bruce Jessen dopustili trestného činu.

Mezi metodami vyšetřování teroristů byl i takzvaný waterboarding, při němž byla vyšetřovaná osoba vystavena simulovanému pokusu o utopení. Žalobcem je Americká unie občanských práv (ACLU), podle níž oba psychologové nesou za kruté výslechy odpovědnost.

Podle ACLU Mitchell a Jessen tyto techniky vytvořili a testovali je už na prvním ze zajatců Ústřední zpravodajské služby (CIA). Poté založili obchodní společnost, která si přišla na 81 milionů dolarů (1,8 miliardy korun). Advokáti obviněných tvrdí, že měli pouze pracovní smlouvu s CIA, která je za skutky odpovědná.

Jeden z advokátu u soudu ve čtvrtek prohlásil, že jeho klienti „by měli být zbaveni odpovědnosti stejně, jako byli zaměstnanci firmy, která za druhé světové války dodávala nacistům smrtící plyn pro komory v koncentračních táborech,“ napsala agentura AP.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner