Kreml odmítl výzvy Spojených států a Evropské unie k propuštění demonstrantů, pozatýkaných v Moskvě a v Petrohradu během pondělních protestů uspořádaných opozičním vůdcem Alexejem Navalným. Demonstrace, které ruské úřady nepovolily, kremelský mluvčí označil za „nebezpečné provokace“ a varoval, že „provokatéři“ musí počítat s postihem.

„V Moskvě, kde desítky tisíc lidí v pondělí slavily národní svátek, počínání skupin provokatérů představovaly nebezpečí pro občany,“ prohlásil mluvčí prezidenta Vladimira Putina. „Vůči takovým osobám, takovým provokatérům, orgány chránící právo a pořádek přijímají nezbytné kroky,“ dodal Dmitrij Peskov.

K výzvám z ciziny k propuštění pokojných demonstrantů na svobodu prohlásil, že Kreml nesouhlasí s takto nastoleným problémem a nemůže tyto výzvy vyslyšet. „Ti, kdo pořádali nenásilné akce, se dobře bavili v mnoha ruských městech. Ale vůči lidem, věnujícím se provokacím, byla podniknuta opatření v přísném souladu s našimi zákony,“ prohlásil.

Ruská policie podle konečných počtů specializované agentury OVD-Info pozatýkala více než 1700 demonstrantů, především v Moskvě a Petrohradu. Mezi téměř 900 zadrženými v Moskvě bylo přes 130 nezletilých, tvrdí úřady.

Navalného, kterého policie zadržela ještě před demonstrací, soud ještě v pondělí poslal na 30 dnů za mříže za opakované porušení zákonů o pořádání demonstrací. Ve vězení pro neuposlechnutí rozkazu policie skončil na 15 dní i známý opoziční politik Ilja Jašin, bývalý spolupracovník zavražděného opozičního předáka Borise Němcova. Deset dní si odsedí i šéf Navalného Fondu boje s korupcí Roman Rubanov.

Přestože reportéři na místě informovali o brutálních zásazích policejních těžkooděnců, přinejmenším ve dvou případech úřady zahájily stíhání demonstrantů kvůli podezření z útoku na policisty, za což mohou hrozit i několikaleté tresty vězení.

Zatýkání v Rusku kritizoval i český premiér. „Dění v Rusku je znepokojivé. Lidé mají právo vyjádřit názor, aniž by byli zatýkáni. Ruská vláda by měla respektovat svobodu projevu a shromažďování,“ napsal Bohuslav Sobotka na svém twitterovém účtu.

Peskov vysvětloval, že ruští občané mají plné právo vyjadřovat své názory, pokud tak činí v souladu se zákonem na akcích povolených úřady. „Uskutečnění podobných akcí s příslušným povolením, jak stanoví zákon, nepředstavuje žádné nebezpečí. Někde přijde lidí víc, jinde míň, to je normální, když lidé vyjadřují svůj občanský postoj,“ řekl a připomněl, že „absolutně bez problémů“ se v pondělí odehrála povolená opoziční akce na moskevské Sacharovově třídě.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner