Spojené státy vyjádřily „hluboké znepokojení“ nad sobotním rozhodnutím egyptského soudu udělit trest smrti bývalému egyptskému prezidentovi Muhammadu Mursímu a dalším 105 členům Muslimského bratrstva. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na americké ministerstvo zahraničí.
„Jsme hluboce znepokojení dalším masovým rozsudkem smrti, který egyptský soud vynesl nad více než 100 obviněnými včetně exprezidenta Mursího,“ citovala agentura Reuters nejmenovaného představitele americké diplomacie.

„Opakovaně vystupujeme proti praktice masových soudů a rozsudků, které jsou vynášeny způsobem, jenž odporuje mezinárodním závazkům Egypta,“ dodal činitel.

Soud v Káhiře vynesl trest smrti nad exprezidentem Mursím a dalšími 105 členy islamistického Muslimského bratrstva za organizaci hromadného útěku z vězení v roce 2011 a za spiknutí s palestinským hnutím Hamás a libanonským Hizballáhem při jeho plánování. Jako všechny hrdelní rozsudky musí tresty potvrdit velký muftí, který je nejvyšší náboženskou autoritou v zemi. Konečný verdikt by měl soud ohlásit 2. června.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner