Severní Korea dnes provedla neúspěšný test balistické rakety středního doletu. Informovala o tom armáda Spojených států. Raketa podle Pentagonu v žádném okamžiku nepředstavovala hrozbu pro Severní Ameriku.

„Systémy amerického strategického velitelství Stratcom zaregistrovaly neúspěšný odpal severokorejské rakety“ dnes v 17:33 SELČ poblíž Kusongu na severovýchodě KLDR. „Jednalo se o balistickou raketu středního doletu Musudan,“ dodalo velitelství Stratcom.

„Důrazně odsuzujeme tento i další nedávné raketové testy v Severní Koreji,“ uvedl mluvčí Pentagonu Gary Ross. Dodal, že Spojené státy zůstávají pevně odhodlány bránit své spojence v regionu, včetně Jižní Koreje a Japonska.

Pchjongjang doposud testoval střelu tohoto typu sedmkrát, pouze jednou byla ale zkouška částečně úspěšná, napsala agentura AFP. Raketa Musudan má teoreticky dolet 2500 až 4000 kilometrů, což znamená, že by měla být schopna ohrozit kromě Japonska a Jižní Koreje i americké vojenské základny na tichomořském ostrově Guam.

Po pěti nezdařených testech se severokorejské armádě letos v červnu podařilo odpálit střelu Musudan do vzdálenosti 400 kilometrů. Raketa přitom dosáhla výšky 1000 kilometrů, což ukázalo, že Pchjongjang udělal pokrok ve svém raketovém programu.

Agentura AFP uvedla, že americká a jihokorejská armáda zpravidla zkoušky severokorejských raket odhalí během prvních hodin, či dokonce minut. Důvod, proč Stratcom dnes oznámil odpal s takovým zpožděním, není známý. Jižní Korea odpal zatím nepotvrdila.

USA koncem minulého měsíc uvedly, že hodlají urychlit nasazení protiraketového systému THAAD v Jižní Koreji. Zdůvodnily to zvýšenou frekvencí severokorejských zkoušek raket.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner