Washington varoval Islámábád před dopady na vzájemné vztahy a na pověst Pákistánu, pokud pákistánské úřady nepodniknou kroky proti islámskému duchovnímu Háfizi Saídovi spojovanému s teroristickými útoky spáchanými v roce 2008 v indickém městě Bombaj. V pátek byl militantní duchovní propuštěn z domácího vězení. Vinu na útocích, při kterých přišlo o život přes 160 lidí, popírá.

„Propuštění Saída poté, co jej Pákistán nedokázal stíhat ani obžalovat, vysílá velmi znepokojivou zprávu o pákistánském odhodlání bojovat s mezinárodním terorismem a je v rozporu s tvrzeními, že (Pákistán) neposkytne útočiště teroristům. Pokud Pákistán nepodnikne kroky směrem k oprávněnému zadržení Saída a neobžaluje ho za jeho zločiny, bude mít tato nečinnost dopady na bilaterální vztahy a na reputaci Pákistánu ve světě,“ citovala agentura AP z prohlášení mluvčí Bílého domu Sarah Sandersové.

Háfiz Saíd je považován za zakladatele zakázané skupiny Laškare tajjaba, které se Indie útoky v Bombaji připisují. Zemřelo při nich 168 lidí. Americké ministerstvo spravedlnosti Saída považuje za teroristu a USA vypsaly odměnu ve výši deset milionů dolarů (213 milionů korun) za informace, které by vedly k jeho zatčení a odsouzení.

V domácím vězení byl Saíd od letošního ledna. Předtím žil zcela svobodně a pravidelně vyzýval k džihádu proti Indii, kde patří k nejhledanějším mužům, napsala agentura AFP. Také Dillí vyjádřilo nad Saídovým propuštěním nespokojenost.

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa naléhá na Islámábád, aby tvrdě zakročil proti islamistům a vyhnal je ze skrýší na pákistánském území. V opačném případě Pákistán nedostane od Američanů 255 milionů dolarů (5,4 miliardy korun) určených jako pomoc armádě, upozornila v srpnu americká vláda. Pákistánský ministr obrany Chavadža Ásif během říjnové návštěvy ve Washingtonu přislíbil Spojeným státům plnou spolupráci.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner