Spojené státy si nevědí rady, co dělat s množstvím ilegálních uprchlíků z Mexika. Trumpova administrativa (pravicová Republikánská strana) nechce vracet děti zpátky, zároveň však chce odradit mexické rodiny od toho, aby s dětmi ilegálně a riskantně překračovaly hranici.

Americký ministr vnitřní bezpečnosti John Kelly v pondělí potvrdil, že zvažuje možnost rozdělovat matky a děti, které překročí hranici USA s Mexikem nelegálně. Cílem takového opatření by podle něj bylo odradit ženy ze Střední Ameriky od toho, aby se svými dětmi podnikaly nebezpečnou cestu do Spojených států.

Kelly potvrdil dřívější informace agentury Reuters v rozhovoru poskytnutém zpravodajské stanici CNN. „Ano, uvažuji o tom,“ řekl. „Máme skvělé zkušenosti v oblasti péče o nezletilé bez doprovodu,“ dodal s tím, že o děti by v případě přijetí kontroverzního opatření bylo dobře postaráno, zatímco by jejich rodiče čekali na výsledek azylového řízení v detenčních centrech.

„Udělal bych téměř cokoli, abych zabránil lidem ze Střední Ameriky, aby se zapojovali do těchto velmi, velmi nebezpečných sítí, které je přes Mexiko zavedou do USA,“ uvedl Kelly. Sociální pracovníci jej prý informovali, že více než 90 procent žen, které se vydají na cestu ze Střední Ameriky do USA, se stanou oběťmi sexuálního násilí.

Děti by se podle Kellyho mohly po čase dostat do péče státem stanoveného pěstouna nebo příbuzných, kteří již v USA žijí. Zůstat by mohly ale také v ústavu.

V současné době jsou rodiny, které přišly do USA nelegálně, obyčejně po zadržení obratem propouštěny a během azylového i deportačního řízení zůstávají na svobodě. Prezident Donald Trump tuto praxi kritizoval a vyzval k jejímu zrušení.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner