Americký ministr obrany Ash Carter očekává další bojové operace podobné té, při níž americké a kurdské speciální jednotky osvobodily sedm desítek rukojmích, jež na severu Iráku zadržovali členové radikální organizace Islámský stát (IS). Carter to dnes řekl na tiskové konferenci ve Washingtonu. Díky zásahu obdrželi spojenci i značné množství důležitých zpravodajských informací.

Šéf Pentagonu se prý rozhodl vydat příkaz k záchranné misi poté, co vyšlo najevo, že vězněným rukojmím bezprostředně hrozilo, že budou povražděni. Důkazem bylo například i to, že islamisté už pro své budoucí oběti vykopali hroby.

Podle Cartera budou spojenci podle daných možností pokračovat v operacích, které přispějí k účinnému boji proti IS.

Při zásahu zahynul první americký voják v boji proti islamistům. Tělo nadrotmistra Joshuy Wheelera bude přepraveno do USA, sdělil podle agentur ministr obrany.

Nejde ale o první nasazení zvláštních jednotek proti radikálům z IS, kteří obsadili severní části Iráku loni a vyhlásili na nich stejně jako na severu Sýrie chalífát. Již dříve došlo na akce zaměřené na osvobození rukojmích či na likvidaci významných předáků organizace.

Ministr Carter také řekl, že se rozhodl sjednotit vedení nad blízkovýchodními operacemi proti IS pod jediného velitele, místo dosavadních tří. Velet bude generál Sean MacFarland, který na sebe od roku 2007 upozornil získáváním iráckých sunnitů pro boj proti islamistům. Sunnité se dostali do konfliktu s iráckou vládou ovládanou šíity po pádu prezidenta Saddáma Husajna, což bylo po americké invazi do Iráku v roce 2003.

Americké pozemní síly se jinak přímo v terénu na bojích proti ozbrojencům z Islámského státu nepodílejí. Svou roli dosud omezily pouze na výcvik iráckých a kurdských jednotek.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner