Spojené státy očekávají od spojenců, že výrazně zvýší počet instruktorů pro výcvik bezpečnostních sil v Iráku. Řekl to v úterý americký ministr obrany Ashton Carter novinářům v Paříži, kde bude dnes jednat se svými protějšky z Francie, Německa, Austrálie, Itálie, Nizozemska a Británie o boji s milicemi Islámského státu (IS) v Iráku a Sýrii.

„Nejde jen o zapojení více bojových letadel, ale také o instruktory s cílem urychlit schopnost místních sil převzít území po Islámském státu,“ vysvětlil podle agentury Reuters představitel francouzského ministerstva obrany.

Armáda USA, která má v Iráku více než 3300 vojáků, věří, že mezinárodní koalice zatlačuje bojovníky IS z jejich pozic a že zvýšeným úsilím je možné nyní tento vývoj potvrdit a IS porazit. USA chtějí v první řadě pomoci Iráčanům a Kurdům dobýt zpět město Mosul na severu Iráku a pomoci umírněné syrské opozici vyhnat islamisty z jejich hlavní základny ve městě Rakka.

Carter také řekl, že se spojenci projedná způsob, jakým v boji proti IS zvýšit spolupráci koalice se sunnitskými státy, z nichž mnohé pohlížejí s nedůvěrou na iráckou vládu, kterou řídí šíité a podporují Spojené státy.

Na pařížské schůzce podle agentury AP také zazní obava, že Islámský stát vyhrává válečnou propagandu. Ministři se poradí, jak to změnit a vzkázat světu, že islámští radikálové v terénu prohrávají.

Do Paříže nebyla pozvána žádná arabská země, z nichž se některé zapojily do vojenské koalice proti IS, ale šéf Pentagonu ujistil, že s arabskými představiteli často jedná.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner